Powrót 5. KRÓTKIE PRZYPOMNIENIE BUDOWY, ZASADY DZIAŁANIA I OBSŁUGI APARATURY.


Aspirator Aspirator AMZ-1 służy do pobierania próbek powietrza, w szczególności przy pomiarach chwilowych i średniodobowych zanieczyszczeń powietrza metodami absorbcyjnymi. Aspiratorem pobiera się próbkę powietrza przez sondę podłączoną do filtra bibułowego (1). górna pokrywa filtra połączona jest z rotametrem (2), z pomocą którego reguluje się żądany przepływ powietrza. Rotametr wyskalowany jest w l/h. Z rotametru powietrze wchodzi do płuczek Dreschla (3) z roztworem absorbcyjnym i poprzez osuszacz (4) jest zasysane przez elektromagnetyczną pompkę membranową (5). Pokrętłem (6) pompki reguluje się przepływ (kręcąc w Aspirator prawo zmniejsza się przepływ). Z pompki przez filtr tłumiący (7), powietrze dostaje się do zmodyfikowanego gazomierza miechowego (8), skąd wydalane jest na zewnątrz. Na płycie czołowej aspiratora znajduje się podświetlany wyłącznik (9) oraz liczydło gazomierza (10). Aspirator włączyć do sieci, a do płuczek wlać odpowiednią dla danej metodyki, odmierzoną ilość płynu absorbcyjnego. Płuczka nie powinna być napełniona więcej niż do połowy wysokości. Gdy jest potrzebna tylko jedna płuczka to drugą pozostawić pustą, jako zabezpieczającą. Odczytać i zanotować stan liczydła i czas. Włączyć aspirator i wyregulować przepływ.


Spekol

Spekol 11 jest spektrofotometrem jednopromieniowym wyposażonym w technikę mikroprocesorową. Charakterystyczną cecha tego urządzenia jest duża automatyzacja sposobu działania i szeroki zakres zastosowania. Urządzenie stosować można do pomiaru między innymi transmisji i ekstynkcji. Urządzenie podstawowe jest konstrukcją zwartą. zawiera ono w tej samej obudowie pyłoszczelnie zamknięty monochromator siatkowy o duzym natężeniu światła, a nad nim w postaci modułu elektronikę urządzenia łącznie z zasilaniem energią dla stabilizowanego prądu lampowego.

Po włączeniu urządzenia należy wprowadzić żadany rodzaj pomiaru "T-E" (urządzenie wymaga 15-minutowego wstępnego palenia przed rozpoczęciem pomiarów). Następnie należy nastawić długość fal pomiarowych, umieścić próbkę odniesienia w biegu promieni i dostroić urządzenie (kalibracja T=100.0). Po umieszczeniu próbki badanej odczytać wartość pomiarową.